Każdy gabinet stomatologiczny objęty jest ścisłymi normami dotyczącymi prawidłowego utrzymania higieny pracy, a co za tym idzie również narzędzi używanych w czasie wizyt pacjentów. Procedura sterylizacji w autoklawie podlega ścisłym normom oraz zasadom, a sam proces odbywa się pod specjalistyczną kontrolą. Dane ze sterylizacji muszą być archiwizowane, a o ich udostępnienie może upomnieć się sam sanepid. Prawidłowa sterylizacja autoklawu to złożony proces, który uzależniony jest nie tylko od rodzaju urządzenia, lecz jego właściwej obsługi przez personel funkcjonujący w gabinecie. Wyjaławianie narzędzi czy materiałów rozpoczyna się bowiem jeszcze przed momentem umieszczenia ich do komory urządzenia. Pierwszy etap przygotowań obejmuje oczyszczenie narzędzi z krwi czy innych płynów ustrojowych. Zazwyczaj używa się ku temu wody razem z mydłem. Kolejna czynność to zdezynfekowanie przedmiotów, czyli włożenie ich do wanienki wypełnionej odpowiednim płynem do dezynfekcji. Zamoczenie w nim narzędzi uchodzi za dokładniejszą metodę niż popryskanie ich sprejem dezynfekującym – ten nie zawsze dociera do wszystkich elementów narzędzi. Co dalej? Specjaliści z LUBDENT służą pomocą!
Sterylizacja w autoklawie krok po kroku, czyli punkty jakich nie można pominąć!
Autoklaw wykorzystuje właściwości pary wodnej pod ciśnieniem. Oznacza to, że do przeprowadzenia sterylizacji potrzebna jest odpowiedniej jakości woda (najlepiej destylowana). Pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się ona w parę wodną, która usuwa ze sterylizowanych przedmiotów wirusy, bakterie i grzyby. Sterylizacja w autoklawie rozpoczyna się od odpowietrzenia wnętrza komory oraz wyrównania. Drugie pojęcie kryje w sobie nadanie sterylizowanym przedmiotom odpowiednio wysokiej temperatury. Gdy ten etap zostaje zakończony, rozpoczyna się sterylizacja narzędzi. Autoklaw do sterylizacji, w zależności od rodzaju, osusza narzędzia, dzięki czemu po otwarciu drzwiczek przedmioty poddane sterylizacji są od razu gotowe do użycia. Warto pamiętać o tym, żeby nie umieszczać w maszynie narzędzi z plastiku czy drewna; również rodzaj wyjaławianych narzędzi zależy od klasy autoklawów. Równie ważne jest to, by umieszczać przedmioty w specjalnych opakowaniach, takich jak rękawy czy torby do sterylizacji, a także pojemniki wielorazowego użytku. W LUBDENT oferujemy między innymi autoklaw do sterylizacji klasy B, uznawany za jeden z najbardziej wszechstronnych – za jego pomocą możliwe jest przeprowadzenie dokładnej sterylizacji niemalże każdego sprzętu medycznego.
Oferowany przez nas autoklaw do sterylizacji jest w stu procentach bezpieczny!
Sterylizacja narzędzi stomatologicznych za pomocą pary wodnej uchodzi za jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod na pozbycie się z powierzchni przedmiotów szkodliwych drobnoustrojów. Nie bez powodu uważa się autoklaw do sterylizacji za obowiązkowy element wyposażenia każdego gabinetu lekarskiego, kosmetycznego czy laboratorium. By jednak sprzęt pracował bez zarzutów, istotna jest regularność w kontrolowaniu działania sprzętu. Obok sprawdzenia ważnych kwestii technicznych, wymiany filtrów oraz uszczelek, dobrze jest od czasu do czasu przeprowadzać test samej sterylizacji. Pamiętaj! Każdy autoklaw do sterylizacji posiada określoną pojemność – nie warto jej przekraczać! Już dziś sprawdź, jaki sprzęt znajduje się w ofercie naszego sklepu LUBDENT i wybierz narzędzie, które najlepiej sprosta wymaganiom Twojego gabinetu!