
Kamień nazębny to złożony problem, który dotyczy każdego z nas. Powstaje wskutek reakcji soli mineralnych zawartych w ślinie z płytką nazębną. Początkowo przyjmuje formę miękkiego osadu, a z czasem – jeśli nie zostanie usunięty podczas szczotkowania lub nitkowania – twardnieje i zaczyna mocno przylegać do powierzchni zębów. Odkładający się kamień nazębny potrafi być problematyczny nie tylko ze względów estetycznych. Im dłużej osad zalega w jamie ustnej, tym większe ryzyko nagromadzenia drobnoustrojów. Bytujące w kamieniu nazębnym bakterie są przyczyną próchnicy i mogą powodować stany zapalne i choroby dziąseł. Co więcej, kamieniowi nazębnemu towarzyszy nieprzyjemny, siarkowy zapach z ust. Stwardniała płytka przybiera żółty lub brązowy kolor i wymaga interwencji stomatologa. Rozwiązaniem okazuje się prosty zabieg: scaling zębów.
Z tego wpisu dowiesz się:
-
co to jest scaling zębów
-
jak wygląda zabieg scalingu w gabinecie dentystycznym
-
jak często należy wykonywać skaling zębów
Scaling zębów jako sposób na kamień nazębny
Ogólna definicja objaśniająca, czym jest skaling zębów brzmi: 'jest to zabieg stomatologiczny, pozwalający usunąć kamień nazębny.' Warto zgłębić temat i bliżej przyjrzeć się scalingowi. Powód jest prosty – kamień sprzyja rozwojowi bakterii. Zaniedbanie higienizacji niesie ze sobą poważne konsekwencje; w najgorszych przypadkach może prowadzić do utraty zębów, a także negatywnie oddziaływać na cały organizm. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku zauważenia na zębach kamienia, należy podjąć bezzwłoczne działanie w postaci umówienia wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Co to jest skaling zębów – wyjaśniamy – jest to nieinwazyjny zabieg, przeprowadzany podczas jednej wizyty u stomatologa. Polega on na rozbiciu złogów z wykorzystaniem ultradźwięków oraz narzędzi do ręcznego ściągania kamienia nazębnego. Skaling cechuje się wysoką precyzją i pozwala dokładnie oczyścić zęby z większych złogów i drobnych zanieczyszczeń. W odróżnieniu od tradycyjnych metod, skaling ultradźwiękowy zapewnia wysokie wyniki higieniczne, jednocześnie minimalizując ryzyko uszkodzenia szkliwa czy zranienia dziąsła. Wyróżniamy skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Ten drugi stosowany jest w zaawansowanych przypadkach, gdy kamień obejmuje obszar pod powierzchnią dziąseł. Proces rozbijania kamienia i osadów nie jest bolesny, ale może wywoływać u pacjenta pewien dyskomfort. Po zabiegu dziąsła przez kilka dni pozostają nadwrażliwe i opuchnięte, co nie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Czas trwania zabiegu skalingu ultradźwiękowego wynosi około 30-60 minut.
Jak wygląda zabieg scalingu, czyli czego się spodziewać?
-
Skaling zawsze jest poprzedzony przeglądem dentystycznym, podczas którego stomatolog ocenia zasadność wykonania zabiegu. Jeżeli na zębach występuje kamień nazębny, zostanie podjęta decyzja o przeprowadzeniu higienizacji. Zabieg z reguły nie wymaga podania znieczulenia, jednak w uzasadnionych przypadkach (m. in. przy głęboko zlokalizowanych złogach) można zastosować znieczulenie miejscowe. Skaling może wykonać lekarz stomatolog lub higienistka stomatologiczna.
Ciekawostka o urządzeniach do skalingu: w nowoczesnych gabinetach dentystycznych do rozbijania kamienia nazębnego wykorzystuje się skalery ultradźwiękowe. Są to zaawansowane urządzenia wyposażone w końcówki, pozwalające na precyzyjne usuwanie złogów. Profesjonalny skaler generuje drgania o wysokiej częstotliwości. Po przyłożeniu końcówki urządzenia do zęba, drgania rozrywają kamień nazębny oraz płytkę bakteryjną. Złogi pękają i odpryskują, a następnie są wypłukiwane z jamy ustnej pacjenta. Zabieg wykonany przy użyciu dobrego skalera jest komfortowy – wybrane urządzenia mają funkcję podgrzewania wody, wygodnej regulacji trybów pracy i mocy, a także podświetlenia LED. Mimo, że skaling przeprowadza się z użyciem ultradźwięków, stomatolog może wspierać się również narzędziami ręcznymi. Wśród nich wymienić trzeba sierpy i kirety stomatologiczne, a także elastyczne paseczki ścierne oraz pilniki.
-
Po dokładnym usunięciu kamienia nazębnego i doczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, stomatolog może zaproponować piaskowanie zębów. Piaskowanie stanowi uzupełnienie scalingu, a jednocześnie jest samodzielnym zabiegiem, zalecanym osobom ze skłonnością do osadów nazębnych (m.in. palaczom i kawoszom). Piaskowanie przeprowadza się z wykorzystaniem piasku dentystycznego, który jest kierowany na zęby bezpośrednio z piaskarki stomatologicznej. W efekcie wszystkie bruzdy zostają gruntownie doczyszczone, a zęby wypolerowane.
-
Ostatnim etapem zabiegu scalingu jest fluoryzacja. Wiele gabinetów dentystycznych oferuje higienizację w formie pakietu obejmującego 3 usługi: skaling, piaskowanie i fluoryzację. Takie połączenie zapewnia najlepsze rezultaty. Sama fluoryzacja trwa kilka minut i polega na nałożeniu na zęby pianki bądź żelu zawierającego aktywny fluor w dużym stężeniu. Dzięki tej metodzie oczyszczone szkliwo ulega wzmocnieniu, zwiększa się też jego odporność na zmiany próchnicze.
Profilaktyka po zabiegu scalingu
Decydując się na zabieg usuwania kamienia nazębnego metodą scalingu, należy stosować się również do zaleceń pozabiegowych. Pacjent jest o nich informowany podczas wizyty. Najważniejsze jest przestrzeganie tzw. białej diety przez dobę po zabiegu. Spożycie barwiącego pokarmu lub napoju mogłoby przebarwić szkliwo. Przez pierwszych kilka godzin wskazane jest wstrzymanie się od palenia papierosów, picia kawy i herbaty. Często stomatolog rekomenduje płukanie jamy ustnej specjalistycznym płynem, który wydłuża efekt zabiegu scalingu. Niezbędna jest również codzienna higiena, skoncentrowana na dokładnym usuwaniu zalegającej płytki nazębnej. W usuwaniu osadów i resztek pokarmowych przydatne będą: dobra szczoteczka (np. elektryczna), pasta, nić dentystyczna, irygator stomatologiczny.
Usuwanie złogów nazębnych – jak często należy wykonywać skaling?
Zaleca się, aby scaling zębów przeprowadzać regularnie, średnio raz w roku. Każdy przypadek należy jednak traktować indywidualnie: czasem usuwanie kamienia jest wskazane częściej. Systematyczne przeglądy oraz higienizacja zębów pozwalają skutecznie zapobiec próchnicy i chorobom przyzębia. Warto podkreślić, że profesjonalnie wykonany skaling nie uszkadza szkliwa i nie należy się go obawiać. Tym bardziej, że w warunkach domowych nie da się usunąć kamienia nazębnego. Zwapniały osad pokrywający zęby i dziąsła można wyeliminować wyłącznie w gabinecie dentystycznym, wykorzystując do tego fachowe narzędzia i preparaty.
FAQ
Czy scaling zębów jest bolesny?
Zabieg skalingu nie jest bolesny, ale może powodować pewien dyskomfort, wywołany odpryskującymi złogami i naciskiem na wrażliwe obszary wewnątrz jamy ustnej. Uczucie dyskomfortu mija po kilku dniach od wykonania zabiegu. W przypadku skalingu poddziąsłowego, który wymaga dotarcia do głębszych miejsc pod linią dziąseł, można zastosować znieczulenie miejscowe. Środki znieczulające warto podać również wtedy, gdy osad jest rozległy, a pacjent ma niższy próg czucia bólu.
Jakie urządzenie do skalingu zębów jest najlepsze?
Aktualnie za najbardziej precyzyjną metodę usuwania kamienia nazębnego uchodzi scaling ultradźwiękowy. W związku z tym godne polecenia okazują się skalery ultradźwiękowe, wyposażone w tryby czyszczenia o zróżnicowanej mocy. Dzięki opcji regulacji, stomatolog może zachować minimalną amplitudę drgań, a tym samym zapewnić niemal pełną bezbolesność zabiegu. Duży wybór profesjonalnych skalerów jest dostępny w Sklepie z wyposażeniem stomatologicznym Lubdent.
Co to jest skaling zębów poddziąsłowy?
Scaling poddziąsłowy jest zaawansowaną formą skalingu stosowaną wtedy, gdy kamień nazębny nagromadzi się poniżej linii dziąseł. Ten rodzaj scalingu znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu paradontozy. W porównaniu do scalingu naddziąsłowego, usuwanie kamienia spod dziąseł wymaga od stomatologa większej precyzji. Do zabiegu rozbijania kamienia zlokalizowanego głęboko pod dziąsłami wykorzystuje się fale ultradźwiękowe.