
Zachowanie maksymalnie wyśrubowanych standardów higieny jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania praktyki stomatologicznej. Tutaj nie ma miejsca na jakiekolwiek odstępstwa od normy. Obojętnie, czy mowa o całej klinice dentystycznej, czy też o pojedynczym, prywatnym gabinecie. Lekarze powinni przywiązywać szczególną uwagę do ścisłego zachowania procedur, ale też dbania o sprzęt. Również o autoklawy, które wykorzystują do oczyszczenia podstawowych akcesoriów dentystycznych. Na blogu LUBDENT podpowiadamy, jak robić to prawidłowo.
Filtr bakteriologiczny w urządzeniu wymaga regularnej wymiany. Wybierz maszynę, która to zasygnalizuje
Każdy sprzęt posiada własną specyfikację, dlatego sformułowanie uniwersalnego, precyzyjnego poradnika jest niezwykle utrudnione. Zdecydowanie łatwiej zapamiętać kilka ogólnych, prostych zasad, które określają prawidłowy schemat postępowania ze sprzętem. I tak każdy autoklaw do sterylizacji posiada specjalne filtry bakteriologiczne, odpowiedzialne za oczyszczenie powietrza „zasysanego” z zewnątrz. W końcu narzędzia dentystyczne muszą być idealnie czyste nie tylko po umyciu, ale i po wysuszeniu. Pytanie brzmi: w którym momencie wkład wymaga wymiany? Odpowiednie informacje zwykle znajdują się w instrukcji, zwykle wymagana częstotliwość wynosi raz na 500 cykli. Warto jednak wspomnieć, że w sklepie stomatologicznym LUBDENT posiadamy autoklawy wyposażone w specjalne czujniki. Jeśli poziom zanieczyszczenia filtra przekroczy dopuszczalny poziom, urządzenie przekazuje stosowny komunikat. A co jeżeli maszyna nie posiada takiej funkcjonalności? Wtedy pozostaje ocena „na oko”: im ciemniejszy filtr, tym bardziej zabrudzony. Nowe, świeże wkłady standardowo mają bowiem jasny, biały kolor.
Autoklaw do sterylizacji trzeba zarejestrować w Urzędzie Dozoru Technicznego zaraz po zakupie
Specjaliści zalecają również, aby przynajmniej raz do roku wymieniać uszczelkę. Ta część jest szczególnie narażona na wpływ wysokiej temperatury oraz zmiennego ciśnienia. Ewentualne uszkodzenia mogą doprowadzić do niepożądanego wycieku wody. A co z czyszczeniem komory? Zazwyczaj używa się do tego prostej gąbki – w zasadzie identycznej jak do mycia naczyń – oraz specyfików na bazie alkoholu. Jeżeli zabrudzenia wewnątrz autoklawu stomatologicznego okazują się trudniejsze do usunięcia, wówczas dopuszczalne jest użycie łagodnego detergentu. Bardzo ważne jest, aby mycie urządzenia zakończyć płukaniem wodą destylowaną. I na koniec jeszcze jedno przypomnienie: kiedy kupujesz autoklaw do sterylizacji – najlepiej w sklepie LUBDENT – masz obowiązek zgłosić ten fakt do Rejonowego Urzędu Dozoru Technicznego. Potrzebne Ci będą dołączona instrukcja obsługi (wróci do Ciebie po zakończeniu rejestracji), rysunek i dane techniczne, a także deklaracje zgodności z normą ciśnieniową oraz dyrektywą medyczną – odpowiednio PED 97/23/EEC i 93/42/EEC. Oczywiście nasi Klienci otrzymują komplet dokumentów przy zakupie, więc przejście przez procedurę nie nastręczy Ci najmniejszych trudności.