
Endometr stanowi urządzenie, którego przeznaczeniem jest pomiar długości kanału korzeniowego zęba. To sprawia, że stanowi ogromne ułatwienie pracy lekarza dentysty, a przy tym zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań podczas leczenia kanałowego, zwanego również endodontycznym. Składa się on z wyświetlacza, czynnej oraz biernej elektrody, a także sygnalizatora. Elektroda czynna jest połączona z pilnikiem endodontycznym, jaki podczas zabiegu służy pomiarowi kanału zęba; elektroda bierna (mająca kształt klipsa) jest wtedy zakładana na wargę pacjenta. W trakcie wykonywania pomiaru, na ekranie wyświetla się skala wyników, co stanowi istotną informację dla lekarza dentysty – dotyczącą między innymi długości robocze kanału korzeniowego. To przekłada się na łatwiejsze znalezienie otworu wierzchołkowego, a także zmniejszenie dawki promieniowania, jaką otrzymuje pacjent podczas leczenia kanałowego. Prawidłowo użyty endometr może okazać się świetnym narzędziem. Już dziś poznaj wskazówki, które pozwolą Ci uniknąć błędu, a przy tym zagwarantują bezproblemowe badanie.
Podpowiadamy, jak prawidłowo używać endometru i uniknąć pomyłek!
Leczenie kanałowe to zabieg, który wymaga od specjalisty olbrzymiej precyzji – by mógł on przeprowadzić je prawidłowo, niezbędny jest odpowiedni sprzęt oraz dokładna wiedza na temat tego, jak działa. Endometr pozwala na naprawdę precyzyjne określenie długości kanału korzeniowego, dzięki czemu lekarz jest w stanie dokładnie określić głębokość, do której powinien oczyścić kanał; to zaś przekłada się na ogólny sukces zabiegu. Warto jednak mieć pełną świadomość działania endometru, co pozwoli na uniknięcie potencjalnych błędów dotyczących jego użytkowania. Urządzenie najlepiej pracuje w suchym środowisku, jednak rutynowo nie chce się wkładać narzędzi do zupełnie suchych kanałów – kompromisem w tej kwestii jest początkowe nawilżenie wejścia do kanałów, zaś potem jego opracowanie. Po wstępnym przygotowaniu, wlot powinien delikatnie odprowadzić nadmiar podchlorynu sodu, ponieważ jego przewodnictwo jest jedną z najczęstszych przyczyn nieprawidłowych odczytów endometru, które towarzyszą amalgamatom bądź innym wypełniaczom. Należy przy tym pamiętać, że długość kanału koniecznie powinna być zaznaczona na pilniku ogranicznikiem, zaś opiłki dentystyczne oraz materiał wypełniający usunięty. W przypadku szerokiego otworu wierzchołkowego, wynik pomiaru endometra jest niedoszacowany, czyli niższy. Dokonując pomiaru upewnij się, że części robocze sprzętu nie dotykają metalowych koron na sąsiednich zębach, a podczas jego pracy nie ma w pobliżu urządzeń mobilnych. Nie zaleca się stosować endometru u pacjentów posiadających stymulator serca.
Po co stomatologowi potrzebny endometr? Główne zalety sprzętu
Mierzenie długości kanału zębowego za pomocą urządzenia takiego jak endometr uchodzi za nieuciążliwe, a przy tym nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych; pomiar można powtarzać wielokrotnie, co pozwala na prawidłowe opracowanie kanałów, bez konieczności wykonywania zdjęć radiologicznych po kilka, a nawet kilkanaście razy. Można więc stwierdzić, iż badanie nie jest w ogóle obciążające dla pacjenta, co jest istotne zwłaszcza w przypadku młodszych klientów gabinetu, jak i kobiet w ciąży. Wysokiej klasy wyposażenie, takie jak endometr stomatologiczny, miazgociągi igły, pilniki czy wiertła znaleźć można w naszym sklepie internetowym. W LUBDENT stawiamy na najwyższą jakość sprzętu, zwracając uwagę zwłaszcza na jakość. Udowadniamy, że atrakcyjna cena może iść z nią w parze, oferując kompleksowe wyposażenie stomatologiczne. Endometr jest obecnie jednym z nowocześniejszych urządzeń, które znacznie ułatwia pracę współczesnego stomatologa – zapewniając precyzyjny pomiar, umożliwia skuteczne opracowanie kanału bez żadnego ryzyka występowania powikłań czy powrotu dolegliwości bólowych związanych z infekcją.