
Lekarze i technicy zajmujący się uzębieniem raczej nie mogą narzekać na mały wybór narzędzi pracy. Wręcz przeciwnie – kolejni producenci prześcigają się we wprowadzaniu mniej lub bardziej innowacyjnych rozwiązań, które mają ułatwić przeprowadzanie zabiegów i zredukować ich koszty. Wyjątkowo zacięta walka toczy się chociażby w kategorii lamp stomatologicznych do polimeryzacji. Czym się kierować wybierając takie urządzenie do gabinetu dentystycznego? Na blogu LUBDENT wskazujemy najistotniejsze punkty specyfikacji technicznej
Wysoka moc oraz natężenie niebieskiego światła determinują prędkość utwardzania kompozytu
Energia generowana przez lampę polimeryzacyjną oddziałuje na świeżo wymodelowane wypełnienie, nadając mu ostateczną formę. Porównując poszczególne urządzenia trzeba pamiętać, że wiele z nich ma kilka trybów działania, dostosowanych do określonych materiałów ortodontycznych. Ich moc najczęściej podaje się w miliwatach na centymetr kwadratowy – na przykład lampa stomatologiczna LED-F Woodpecker może funkcjonować w trzech ustawieniach: LOW 400-600 mW/cm², NORMAL 1000-1200 mW/cm² oraz TURBO mW/cm². Takie parametry pozwalają przeprowadzić utwardzanie z prędkością co najmniej 4 milimetrów powierzchni zęba w ciągu 10 sekund – takie tempo sprawia, że cały zabieg trwa relatywnie krótko. Dodatkowo każdy z wariantów posiada kilka czasów naświetlania, w zależności od kompozytu zastosowanego w danym przypadku. Niezwykle przydatny będzie także czujnik natężenia światła. To oczywiście tylko jeden z wielu modeli, jakie mamy w ofercie sklepu LUBDENT – gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszym pełnym asortymentem!
Najlepsze lampy stomatologiczne ułatwiają dotarcie do najgłębszych zakamarków uzębienia pacjenta
Rozmaite cyferki i tabele stanowią jedną stronę medalu. Równie istotna jest ergonomiczna konstrukcja urządzenia: od pewnej rękojeści, która dobrze leży w zaciśniętej dłoni, aż po końcówkę emitera. Geometria oraz rozmiary światłowodu decydują o tym, jak głęboko da się wprowadzić lampę stomatologiczną do wnętrza jamy ustnej pacjenta. Naświetlanie kompozytu należy prowadzić w ściśle określonej odległości od uzupełnianego ubytku, inaczej końcowe efekty zabiegu będą dalekie od optymalnych. A przecież żaden dentysta nie chce świadomie dopuścić do osłabienia łączenia, spadku wytrzymałości wypełnienia czy zwiększenia ryzyka próchnicy wtórnej. Poza tym kształt urządzenia ma znaczący wpływ na komfort pacjenta podczas całej procedury. Doskonale wyprofilowane lampy stomatologiczne sprawiają, że przeprowadzenie polimeryzacji w trudno dostępnych miejscach jamy ustnej jest prostsze dla dentysty... a pacjent nie musi maksymalnie szeroko otwierać ust. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sprzęcie dostępnym w sklepie stomatologicznym LUBDENT, po prostu skontaktuj się z naszymi przedstawicielami. Służymy profesjonalnym doradztwem i zapewniamy atrakcyjne warunki zakupu!